Maraton podróży rozpoczęliśmy od wizyty na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie, gdzie w tym roku tytuł gościa honorowego przypadł Polsce . Między 14 a 16 marca, dzięki prezentacji polskich wydawców, odwiedzający Targi mieli okazję poznać twórczość polskich autorów, publicystów oraz ilustratorów, a także obecnie panujące trendy we współczesnej literaturze polskiej oraz kierunki ich rozwoju. Polska na tę okoliczność przygotowała bogaty program branżowy i literacki — szereg spotkań, debaty oraz prelekcje.

Tydzień później odwiedzaliśmy Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które po raz szesnasty odbywały się w Poznaniu. Poznańska impreza poświęcona była promocji czytelnictwa wśród młodszego i dorastającego pokolenia. W miłej atmosferze Poznańskich Targów, które łączą zabawę z popularyzacją literatury, mieliśmy okazje odwiedzić część  stałych wystawców, a także zaprosić do udziału w naszych targach wydawnictwa, które jeszcze nigdy nie gościły w Krakowie.

W tym samym czasie druga część zespołu wybrała się do Paryża, by uczestniczyć w 37. edycji Targów Książki w Paryżu – Livre Paris. To wydarzenie jest nam szczególnie bliskie, ponieważ, tak samo, jak i nasze Targi są otwarte dla publiczności oraz towarzyszy im bogaty program spotkań, prelekcji i warsztatów. Ponadto Francja przyjęła tytuł gościa honorowego 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, co nas niezmiernie cieszy.  Odwiedzający Targi mogli liczyć na spotkanie ulubionych autorów, a lista pisarzy liczyła ponad 3000 nazwisk! Była to szczególna gratka dla miłośników marokańskiej literatury bowiem to właśnie Maroko pełniło zaszczytna role gościa honorowego podczas Livre Paris 2017.Zwieńczeniem tego wypełnionego podróżami czasu była wizyta w Bolonii i uczestnictwo w Targach Książki dla Dzieci z 54-letnią tradycją. Były to zdecydowanie najbardziej kolorowe i wesołe Targi, w jakich miałyśmy okazje uczestniczyć. Gościem Honorowym była Katalonia oraz Baleary, które swoją obecność zaznaczyły nie tylko imponującym stoiskiem, ale także ciekawie zaaranżowanymi wystawami i programem spotkań oraz warsztatów dla najmłodszych. W Bolonii nie obyło się bez polskich akcentów – prace 4 polskich ilustratorów: Zosi Dzierżawskiej, Pawła Pawlaka, Tiny Siudy oraz Marty Tomiak znalazły się wśród wyróżnionych i można było je podziwiać w lobby jednej z hal podczas wystawy towarzyszącej 54 edycji Targów. Kolejnym sukcesem było wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii książka artystyczna dla Aleksandry Cieślak za „Książkę do zrobienia” wydaną przez wydawnictwo „Dwie Siostry”. Laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Zespół Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie pełen nowych sił, inspiracji i pomysłów pozostaje na pewien czas u siebie i kontynuuje przygotowania do 21. edycji jesiennej imprezy.