11.01.2023
Zebranych gości przywitała Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie - Grażyna Grabowska oraz Prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski. 

- Kraków jest Miastem Literatury UNESCO. To pokazuje jego rolę, jeśli chodzi o czytelnictwo i cały przemysł związany z wydawnictwami. Ale jest też miastem, które jest kolebką naszego księgarstwa, bo tutaj powstały pierwsze wydawnictwa, pierwsze książki, pierwsze gazety – powiedział Prezydent Miasta Krakowa. Dodał również - Targi Książki w Krakowie świadczą o tym, że wszystkie przemowy, że mamy do czynienia z literaturą obrazkową, że jest kryzys czytelnictwa, są chyba jednak bezsensowne. Jeżeli popatrzycie państwo na całą długość tego pomieszczenia - są tłumy, przez które nie można przejść. One nie przychodzą po nic innego, jak tylko po książkę.

Podczas ceremonii zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Ambasadorzy są wybierani przez członków Honorowej Rady Patronackiej, organizatorów targów oraz fanów zgromadzonych w liczbie 43 tysięcy na profilu wydarzenia na Facebooku.

W tym roku tytuł ambasadora otrzymali:
  • Małgorzata Wosion – dziennikarka, RMF24.pl
  • Piotr Dobrołęcki - redaktor naczelny "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI"
  • Krzysztof Wielicki - polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. 
  • a przeważającą liczbą głosów internautów - Kamila Życzkowska i Kamila Wilk założycielki grupy na Facebooku – Polska Literatura Kobieca. Erotyki i nie tylko

Podczas otwarcia Prezes Targów w Krakowie przekazała podziękowania Wydawcom, którzy przez 25 lat wystawiali się na targach. List z podziękowaniami oraz symboliczną filiżankę otrzymały wydawnictwa: Bosz, Czytelnik, Granna, Karpaty, Uniwersitas, Volters, Kluwer, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Podczas oficjalnego otwarcia odbyło się:
- wręczenie tytułów honorowych Ambasadorów Targów Książki;
- wręczenie jubileuszowych dyplomów Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek;
- wręczenie tytułów „Przyjaciel Książki” przez Polską Izbę Książki;
- wręczenie Nagrody Gaudeamus przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Po zakończeniu oficjalnego otwarcia zebrani goście zaproszeni zostali na jubileuszowy tort.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® potrwają do niedzieli. Na targach spotkamy 470 wystawców oraz blisko 1000 autorów.

otwarcie-targi-ksiazki-krakow-2022_(14).jpg [213.52 KB]
otwarcie-targi-ksiazki-krakow-2022_(11).jpg [218.44 KB]
otwarcie-targi-ksiazki-krakow-2022_(2).jpg [237.81 KB]