Kiedy po raz pierwszy zamieszczaliśmy informację o debacie, nie wiedzieliśmy jeszcze, że zdarzy się cud. Dziś możemy potwierdzić, iż po półtoramiesięcznej walce o udział pisarza Bohdana Kołomijczuka w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, pisarz 29 i 30 października będzie podpisywał książki, między innymi  przy stoisku Wydawnictwa ANAGRAM, a także weźmie udział w debacie „LITERATURA W CZASACH WOJNY W UKRAINIE”. Sam pisarz jeszcze nie dowierza, że się udało!

Jak poinformowała Magdalena Koperska z Wydawnictwa ANAGRAM - planowaliśmy literackie tournée autora po Polsce. Czytelnicy w wielu miastach czekali na spotkania, które już nie miały się odbyć. Rozmawialiśmy z Bohdanem o planie promocyjnym i jego udziale w targach książki, w poznańskim mieszkaniu Ryszarda Kupidury, tłumacza. Było to…tydzień przed okrutną wojną. Z pisarza Bohdan stał się żołnierzem Obrony Terytorialnej Ukrainy. Jednak, nawet z okopów nie przestaje byś pisarzem. Nawet w okopach pisze kolejną książkę. Ogłosił to w swoich mediach społecznościowych właśnie 27 września… Dla niego, dla nas wszystkich jego udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, ma wymiar metafizyczny. Będzie mógł nie tylko spotkać się z czytelnikami, porozmawiać o literaturze, ale także pobyć z ludźmi - przyjaciółmi, którzy, choć tylko na dwa dni, dadzą mu poczucie normalności. Wróci do Ukrainy, wzmocniony, by dalej walczyć o swój kraj.
Bohdan.jpg [32.61 KB]Źródło: www.poznan.pl​
Bohdan Kołomijczuk – ukraiński pisarz. Urodził się w 1984 roku, niedaleko Ostroga. Absolwent Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (2006). Jest znanym na Ukrainie autorem kryminałów retro oraz powieści historyczno-fantastycznych. W 2013 roku Kołomijczuk za powieść "Ludwisarz. Igrzyska wielmożnych" otrzymał prestiżową nagrodę „Koronacja Słowa”. W 2021 roku powieść Ekspres do Galicji znalazła się na liście nominowanych do Nagrody Lwowa – miasta literatury UNESCO.