Odkrywamy tegoroczne motto 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®!

23.03.2023

2023 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej.

 

Obchody 100. rocznicy urodzin Szymborskiej są idealnym momentem, aby poruszyć temat aktualności jej poezji, a także sposobu postrzegania przez nią otaczającego świata. Dlatego mottem 26. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® będzie cytat z jej utworu Urodziny.

 

„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.

 

 

WISLAWA-SZYMBORSKA-TARGI-KSIAZKI.jpg [703.17 KB]

 

Poezja Wisławy Szymborskiej znajduje coraz szersze grono odbiorców. Mimo że poetka niewiele podróżowała, jej twórczość jest również dobrze znana za granicą, o czym świadczą liczne przekłady jej utworów, a także przyznana jej Nagroda Nobla. Dziś postrzegana jest nie tylko jako pisarka, ale przede wszystkim człowiek otwarty na świat, na drugiego człowieka, dostrzegający to, co w życiu ważne. Doceniała małe rzeczy, odnajdywała piękno w szarej codzienności, zachwycała się światem i czujnie go obserwowała. Jej wiersze stały się również stałym elementem popkultury. Dzięki takim artystkom jak Sanah trafiają również do młodszych pokoleń, ukazując im wielką wartość, jaką niesie za sobą poezja. Dzisiaj, w czasach kolejnych kryzysów, natłoku komunikatów, w świecie, w którym nic nie jest pewne, poezja pozwala zatrzymać się, skoncentrować na chwili obecnej i choć na moment zanurzyć się w zupełnie innej rzeczywistości.

Literatura otwiera nas na świat, staje się przestrzenią dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Podkreśla ważne dla nas wszystkich tematy, uświadamia, uczy, wzrusza i bawi. To wartości przyświecające również Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie®. W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków w tym roku po raz kolejny spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.