śp. Mieczysław Maliński 2011

Projekt bez tytułu(26).jpg

śp. Mieczysław Maliński 2011

O Prelegencie:
(ur. 31 października 1923 r. w Brzostku koło Jasła) – polski duchowny katolicki, pisarz, publicysta "Dziennika Polskiego". Ukończył teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał studia na innych uczelniach – KUL (filozofię), Papieskim Athenaeum Angelicum w Rzymie (1963–1967, obronił doktorat z teologii), w Monachium i Münster.
Pracował jako duszpasterz w Rabce – był wikarym przy kościele św. Marii Magdaleny, rektorem kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, nauczycielem religii. Od 1960 duszpasterz w Krakowie, początkowo związany z kościołem św. Szczepana, od 1976 rektor kościoła sióstr wizytek. Zajmował się pracą duszpasterską w środowiskach studenckich przy krakowskim kościele św. Anny. Przez wiele lat współpracował
z "Tygodnikiem Powszechnym" (z powodów oskarżeń o tajną współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL do czasu wyjaśnienia sprawy przez IPN i samego zainteresowanego współpraca została w 2006 zawieszona). Książki ks. M. Malińskiego tłumaczone są między innymi na języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, holenderski, fiński, japoński, czeski, słowacki, słoweński, węgierski, rosyjski, litewski. Jest autorem tekstów religijnych, teologicznych, biograficznych, katechizmów i modlitewników. Wiele z książek poświęcił Janowi Pawłowi II.