Jest treść? Jest forma! Ćwicz się w czytaniu z Czytaj PL!


.''Listopad to czas świętowania dla wszystkich miłośników literatury. Od lat jest to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL - największą w Polsce (a może i na świecie!) akcją promującą czytelnictwo. Przed nami już 8. edycja projektu, w tym roku realizowana we współpracy z 25. Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie.


Czytaj PL i Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Jak co roku, dzięki aplikacji Woblink fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

- W tym roku akcja Czytaj PL łączy siły z Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie. To wydarzenie, podczas którego tworzy się wyjątkowa przestrzeń skupiająca osoby kochające książki i czytanie. Wierzymy, że darmowy dostęp do 18. książek będzie dla nich miłą niespodzianką i preludium dla wielu targowych atrakcji - mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, współorganizatora akcji Czytaj PL.

Podobnie jak w latach ubiegłych, akcja Czytaj PL oficjalnie rozpocznie się 1 listopada. Tym razem jednak organizatorzy przygotowali niespodziankę dla uczestników 25.Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Na biletach wstępu znajdą oni wydrukowany kod QR, którego zeskanowanie aparatem w telefonie umożliwi przedpremierowe wzięcie udziału w akcji i korzystanie z wszystkich zasobów bibliotek Czytaj PL. O tym, jakie książki wezmą udział w tegorocznej akcji, organizatorzy poinformują tuż przed Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie.


ap formę w czytaniu!

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult po raz pierwszy w akcji Czytaj PL biorą udział dwie biblioteki - główna i dla młodzieży.

- Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich sześć znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków - mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com

Do budowania czytelniczej formy w ramach Czytaj PL organizatorzy będą zachęcać w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Obok świata wirtualnego akcja będzie obecna również w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” ponownie ambasadorami czytelnictwa staną się tysiące uczniów szkół średnich w całej Polsce.

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.


Czytaj PL - największa akcja czytelnicza w Polsce, a może i na świecie

Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 000 książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000

szkół i ponad 1000 ambasadorów!

- Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu  z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do osiemnastu bestsellerowych książek w akcji Czytaj PL! - mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com

- Z pewnością na liście pieczołowicie wybranych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które lubią słuchać książek ucieszy fakt, że aż 12 z nich będzie dostępnych w formie audiobooka - dodaje.


Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner: 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partner akcji:  PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to między innymi: Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Gdańsk, Katowice, Łódź, Bydgoszcz, Sopot, Olsztyn, Płock, Radom, Bytom, Bielsko-Biała, Elbląg, Zamość, Grudziądz, Nowy Sącz, Tarnów, Siedlce, Zielona Góra, Kielce, Warszawa, Wrocław.

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Nottingham, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Upoluj swoją książkę”.