Rok Gombrowicza.jpg

2024 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Witolda Gombrowicza

Obchody 120. rocznicy urodzin Gombrowicza są idealnym momentem, aby poruszyć temat aktualności jego twórczości, a także sposobu postrzegania przez niego otaczającego świata. Dlatego mottem 27. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® będzie cytat z jego utworu Operetka. Burzyciel, prowokator, buntownik, indywidualista, wygnaniec – to tylko jedne z niektórych określeń, którymi próbowano opisać Witolda Gombrowicza. Sam jednak nigdy nie pozwolił wtłoczyć w schematy ani siebie, ani swojej twórczości, pozostając tym samym jednostką wymykającą się konwenansom społecznym. Dziś również wszyscy jesteśmy uwikłani w spuściznę i meandry kultury, a w szczególności w relacje międzyludzkie, przez które każdemu z nas przypisywane są pewne maski społeczne. Człowiek traci tym
samym swoją niezależność, podmiotowość, a przede wszystkim autentyczność, zatapiając się w bezimienny tłum osób z przypiętymi metkami. Dlatego dziś, w dobie kreowania sztucznej rzeczywistości w mediach społecznościowych, zalewu wyretuszowanych zdjęć i zacierania granic między prawdą a kłamstwem tak ważne jest, aby stawiać na autentyczność zarówno w świecie online, jak i offline.

Autentyczność nie zna wieku ani płci, koloru skóry czy wyznania. Takie wartości przyświecają również Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie®. Podczas tegorocznej edycji stawiamy przede wszystkim na autentyczność, zrzucanie masek społecznych i wymykanie się stereotypom, pokazując, że targi to nie tylko stoiska wystawiennicze, ale przede wszystkim ludzie – wystawcy, autorzy, odwiedzający.
W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków w tym roku po raz kolejny spotkają się osoby z różnych środowisk, miast, krajów, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.