Ryszard Krynicki 2013

Projekt bez tytułu(17).jpg

Ryszard Krynicki 2013

O Prelegencie:
polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim. W latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych związany z opozycją, za co w latach 1976-1980 został ocenzurowany. Zadebiutował w roku 1968 tomikiem Pęd pogoni, pęd ucieczki. Napisał również tekst pod tytułem „biała plama”, który nawiązuje do interpretacji wiersza Brunona Jasieńskiego pt. „Nic”.
W latach 1978-1981 był współpracownikiem „Zapisu”. Tłumacz poezji niemieckiej. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Polskiego PEN Clubu. W 2008 roku został laureatem Nagrody „Kamień”, przyznawanej podczas Lubelskiego Festiwalu „Miasto Poezji”. 5 października 2005, podczas uroczystości
​w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wraz z żoną, Krystyną Krynicką, prowadzi wydawnictwo a5, specjalizujące się w wydawaniu książek poetyckich. Wybrane publikacje: Pęd pogoni, pęd ucieczki, Akt urodzenia, Drugi projekt organizmu zbiorowego, Niepodlegli nicości, Magnetyczny punkt, Nie szkodzi, Kamień, szron, Wiersze wybrane, Przekreślony początek.