Festiwal Conrada

16. Festiwal Conrada

AUTENTYCZNOŚĆ

 

Nie da się jej sfabrykować – autentyczność pozostaje dobrem rzadkim i pożądanym. W dniach 21–27 października w Krakowie poszukiwać jej będą pisarki i pisarze z niemal całego świata. Lauren Groff, Eliza Kącka, Karl Ove Knausgård, Jacek Paśnik, Adania Shibli, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk i Eliot Weinberger – to tylko kilkoro spośród tegorocznych gości Festiwalu Conrada.

 

Ideą przewodnią 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest autentyczność. „Niektórzy próbują ją fabrykować, najczęściej jednak bez skutku. Autentyczność to dobro rzadkie, ale też najbardziej pożądane. Być może nie potrafimy jej precyzyjnie zdefiniować, za to czasem da się ją uchwycić w locie. Tej jesieni poszukamy autentyczności nie tylko w literaturze opartej na faktach, ale też w fikcji, a nawet w czystym zmyśleniu” – mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.

Do Krakowa przyjadą twórczynie i twórcy literatury wymykającej się tradycyjnym kategoriom gatunkowym. Będzie wśród nich Lauren Groff – amerykańska autorka powieści i opowiadań nominowana do prestiżowej National Book Award, która dała się już poznać festiwalowej publiczności w ramach cyklu rozmów online Grzegorza Jankowicza pt. „Natura przyszłości”. Tym razem, wychodząc od najnowszej książki The Vaster Wilds (w polskim przekładzie ukaże się jako Dzikie bezkresy), pomówimy o doświadczeniu życia w kontakcie z piękną i przerażającą przyrodą, a także o samotności.

 

1920 x 1080 px – pozioma grafika.jpg [144.63 KB]

Festiwal Conrada 2022 fot Joanna Gałuszka.JPG [1.59 MB]

Ważnym punktem festiwalu będzie długo wyczekiwane spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgårdem. „Kiedyś postanowił walczyć z bezradnością wobec opowieści, zanurzając się w codzienności i pisząc o samym sobie w sześciu tomach cyklu Moja walka. Teraz Knausgård powraca do fikcji, zadając pytania o granice tego, co możliwe i realne. W jego nowych powieściach w zwyczajne życie wkradają się znaki, a w tle działa nieznane. To doskonała okazja, by porozmawiać o szczerości, wiarygodności i wolności, a może również o muzyce” – zapowiada Drenda.

„Zależało nam także na spotkaniu z palestyńską pisarką i wykładowczynią Adanią Shibli” – podkreśla z kolei Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada. „Przetłumaczona na polski powieść Drobny szczegół to wstrząsający obraz trwającego przez wiele pokoleń konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Równocześnie jest to refleksja nad uniwersalnymi mechanizmami przemocy. Właśnie o tych kwestiach, niestety bardzo aktualnych, pomówimy w październiku. Dodatkowym kontekstem będzie najnowsza książka Shibli zatytułowana Dotyk, którą festiwal objął patronatem” – dodaje Chwalba.

Jak zwykle na krakowskim festiwalu nie zabraknie przedstawiciela nowojorskiego środowiska literackiego. Tym razem będzie nim Eliot Weinberger, eseista, tłumacz, publicysta i krytyk literacki. Jego nieszablonowy poemat prozą What I Heard About Iraq został uznany za jeden z najwybitniejszych utworów antywojennych i doczekał się licznych adaptacji teatralnych, radiowych i muzycznych. Spotkanie będzie okazją, by eksplorować rozległe przestrzenie zainteresowań amerykańskiego erudyty.

Poza wyżej wymienionymi gośćmi i gościniami w Krakowie pojawią się między innymi Sebastian Barry, Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andriej Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Claudia Piñeiro, Antoine Sénanque, Reiner Stach i Tatiana Țîbuleac. Festiwal Conrada będzie też świętem literatury polskiej – dzięki obecności takich pisarek i pisarzy jak Kalina Błażejowska, Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Eliza Kącka, Jacek Paśnik, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Sławomir Shuty i Andrzej Stasiuk. Co więcej, już po raz kolejny Kraków będzie gościć laureatkę Literackiej Nagrody Nobla – Olgę Tokarczuk.

 

1920 x 1080 px –poznaj program.png [2.01 MB]

 

Tradycyjnie na festiwalu odbędą się warsztaty z cyklu „Lekcje czytania” – poprowadzą je Katarzyna Kubisiowska, Marek Rabij, Katarzyna Trzeciak, Błażej Warkocki i Aleksandra Wojtaszek. Uczestnicy skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowego tygodnia będzie uroczysta gala Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut literacki minionego roku. Wkrótce ogłoszone zostaną pozostałe punkty programu, w tym wydarzenia dla dzieci, pasmo filmowe oraz skierowany do środowiska branżowego „Kongres książki”. Dystrybucja bezpłatnych wejściówek rozpocznie się 4 października na platformie KBF: Bilety. Więcej informacji na stronie Festiwalu Conrada i w Magazynie Conrad – specjalnym dodatku do Tygodnika Powszechnego.

 

Zapraszamy na kanały Festiwalu Conrada:

WWW

FACEBOOK

INSTAGRAM

 

Organizatorzy Festiwalu Conrada: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Fundacja Tygodnika Powszechnego

Partnerzy strategiczni: Tygodnik Powszechny, Allegro, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Partnerzy: Małopolski Ogród Sztuki, MPEC S.A. w Krakowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wodociągi Miasta Krakowa

Patroni medialni: RMF Classic, Wyborcza.pl, Książki. Magazyn do czytania, Czas Literatury, Lubimy Czytać, Kraków.pl, Love Kraków

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa