Conrad Festival 2020
Festiwal Conrada – organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego – to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie.
Celem Festiwalu jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych.
„Widzialne” i „niewidzialne” to osobliwe pojęcia. Wydają się oczywiste, dobrze oswojone, solidnie osadzone w naszym języku. Wystarczy jednak krótki namysł nad ich znaczeniem, by okazało się, że kryją w sobie więcej sekretów niż sądziliśmy.
Przede wszystkim należy podkreślić, że są to imiesłowy, mówiąc ściśle: imiesłowy przymiotnikowe bierne. Jako część mowy odnoszą się do przedmiotu czynności, którą wyraża bezokolicznik „widzieć”. Czy oznacza to, że coś staje się widzialne, dzięki temu, że na to coś patrzymy i to coś widzimy? Z pewnością tak jest. Ale każda i każdy z nas doskonale zna sytuację, w której wytężamy wzrok, z uwagą się w coś – lub kogoś – wpatrujemy, a jednak obiekt naszej wzrokowej kontemplacji pozostaje niewidoczny. By jakaś rzecz stała się „widzialna”, nie wystarczy patrzeć.
Spełnione muszą zostać określone warunki. Z jednej strony istotny jest gest patrzącego podmiotu (jego zaangażowanie), z drugiej zaś kluczową rolę odgrywają czynniki, nad którymi podmiot nie ma (pełnej) kontroli. Ich lista jest bardzo długa i obejmuje zależności materialne, estetyczne, społeczne, polityczne, religijne czy ideologiczne. więcej>
Zwycięzca statuetki, którego poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 27 października podczas Festiwalu Conrada, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Każda z nominowanych książek otrzyma zastrzyk wsparcia promocyjnego na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Cztery pierwsze Nagrody Conrada otrzymały laureatki: Liliana Hermetz za Alicyjkę (2014), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (2015), Anna Cieplak za Ma być czysto (2016) i Weronika Gogola za książkę Po trochu (2017).
Więcej na stronie